Kalendarz Liturgiczny franciszkańskich zakonów w Polsce

Styczeń

  3                Najświętszego Imienia Jezus

  4                Bł. Anieli z Filognozakonnicy – wsp. obowiązkowe

12                Bł. Bernarda z Corleonezakonnika – wsp. dowolne

14                Bł. Odoryka z Pordenonezakonnika – wsp. dowolne

16                Świętych Berarda i towarzyszypierwszych męczenników zakonu – wsp. obowiązkowe

19                W II Zakonie:
                    Bł. Eustachiidziewicy – wsp. dowolne

30                W III Zakonie:
                    Św. Hiacynty z Mariscottidziewicy – wsp. dowolne


Luty

  4                 Św. Józefa z Leonissykapłana – wsp. dowolne

  6                 Świętych Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i towarzyszymęczenników – wsp. obowiązkowe

  7                 W II Zakonie:
                     Św. Koletydziewicy – wsp. obowiązkowe

19                 W III Zakonie:
                     Św. Konrada z Piacencapustelnika – wsp. dowolne


Marzec

  2                 W II Zakonie: 
                     Bł. Agnieszki z Pragidziewicy – wsp. dowolne

24                 Bł. Dydaka Józefa z Kadyksukapłana – wsp. dowolne


Kwiecień

21                 Św. Konrada z Parzhamzakonnika – wsp. obowiązkowe

22                 Bł. Idziego z Asyżuzakonnika – wsp. dowolne

24                 Św. Fidelisa z Sigmaringenkapłana i męczennika – wsp. obowiązkowe

28                 Bł. Luchencjusza z Poggibonsi – wsp. dowolne


Maj

  7                 Bł. Jeremiasza z Wołoszyzakonnika – wsp. dowolne

  9                 W II Zakonie:
Św. Katarzyny z Bolonii, dziewicy – wsp. obowiązkowe

11                 Św. Ignacego z Laconi, zakonnika – wsp. dowolne

16                 Św. Małgorzaty z Kortony – wsp. obowiązkowe

17                 Św. Paschalisa Baylonzakonnika – wsp. obowiązkowe

18                 Św. Feliksa z Cantalicezakonnika – święto

20                 Św. Bernardyna ze Siennykapłana – wsp. obowiązkowe

24                 Rocznica poświęcenie Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu – święto

28                 Św. Marii Anny od Jezusa z Paredesdziewicy – wsp. dowolne

30                 W II Zakonie:
Bł. Baptysty Varanodziewicy – wsp. dowolne


Czerwiec

13                 Św. Antoniego z Padwykapłana i Doktora Kościoła – święto

15                 Bł. Jolantyzakonnicy – wsp. obowiązkowe

30                 Bł. Rajmunda Lullmęczennika – wsp. dowolne


Lipiec

  8                 Błogosławionych Grzegorza Grassi, biskupa i towarzyszy, męczenników – wsp. dowolne

  9                 Świętych Mikołaja Pick, Willada i towarzyszy, męczenników – wsp. obowiązkowe

10                 Św. Weroniki Giulianidziewicy – wsp. obowiązkowe
W II Zakonie:
 Św. Weroniki Giuliani, dziewicy – święto

14                 Św. Franciszka Solanokapłana, – wsp. dowolne
  Świętych Jana Jones i Jana Wallkapłanów, męczenników – wsp. dowolne
W III Zakonie:
Bł. Angeliny Marscianozakonnicy – wsp. obowiązkowe

15                 Św. Bonawenturybiskupa i Doktora Kościoła – święto

18                 Bł. Szymona z Lipnicy, kapłana – wsp. obowiązkowe

21                 Św. Wawrzyńca z Brindisikapłana i Doktora Kościoła – święto

23                 W II Zakonie:
Bł. Ludwiki z Sabaudiizakonnicy – wsp. dowolne

24                 Bł. Kingi, dziewicy – wsp. obowiązkowe

27                 W II Zakonie:
Bł. Marii Magdaleny Martinengodziewicy – wsp. obowiązkowe

28                 W II Zakonie:
Bł. Maciei Nazareidziewicy – wsp. dowolne


Sierpień

  2                 Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli – święto

  7                 Błogosławionych Agatanioła i Kasjanakapłanów i męczenników – wsp. dowolne

  8                 Św. Dominikakapłana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego – święto

11                 Św. Klarydziewicy – święto
W II Zakonie:
Św. Klary, dziewicy – uroczystość

14                 Św. Maksymiliana Maii Kolbekapłana i męczennika – wsp. obowiązkowe

19                 Św. Ludwikabiskupa – wsp. obowiązkowe

25                 Św. Ludwika IXkróla, patrona III Zakonu – wsp. obowiązkowe


Wrzesień

  2                 Błogosławionych Jan Franciszka Burte, Apolinarego Morel, Seweryna Girault i towarzyszy, 
                     męczenników – wsp. dowolne 
                     Bł. Beatryczy z Silvadziewicy – wsp. dowolne

  4                 Bł. Róży z Viterbodziewicy – wsp. dowolne

17                 Stygmatów św. Franciszka – święto

20                 Św. Franciszka Marii z Caporossozakonnika – wsp. obowiązkowe

23                 W II Zakonie:
Znalezienie ciała św. Klary – wsp. dowolne

25                 Bł. Władysława z Gielniowa, kapłana – wsp. obowiązkowe

26                 W III Zakonie:
Św. Elzeara i bł. Delfiny, małżonków – wsp. dowolne


Październik

  3                 Bł. Jana z Duklikapłana – wsp. obowiązkowe

  4                 Św. Franciszka z Asyżudiakona, założyciela Trzech Zakonów – uroczystość

  6                 W III Zakonie:
Św. Marii Franciszki od Pięciu Ran Pana Jezusadziewicy – wsp. dowolne

10                 Świętych Daniela i towarzyszymęczenników – wsp. dowolne

12                 Św. Serafina z Montegranarozakonnika – wsp. dowolne

19                 Św. Piotra z Alkantary, kapłana – wsp. obowiązkowe

21                 Bł. Jakuba Strzemiębiskupa – wsp. obowiązkowe

22                 W II Zakonie:
Bł. Józefiny Lerouxdziewicy i męczennicy – wsp. dowolne

23                 Św. Jana Kapistranakapłana – wsp. obowiązkowe

24                 W III Zakonie:
Bł. Konrada z Ferrini – wsp. dowolne

26                 Bł Bonawentury z Potenzakapłana – wsp. dowolne

                     W ostatnią niedzielę października, w kościołach poświęconych:
Rocznica poświęcenia kościoła własnego – uroczystość


Listopad

  3                Wspomnienie wszystkich zmarłych Zakonu Serafickiego

  7                W II Zakonie:
  Bł. Heleny Enselminidziewicy – wsp. dowolne

14                Świętych Mikołaja Tavelic i towarzyszy, męczenników – wsp. obowiązkowe

15                Św. Dydaka z Alcala, zakonika – wsp. dowolne

17                Św. Elżbiety węgierskiejzakonnicy, partonki III Zakonu – święto

18                W II Zakonie:
 Św. Agnieszki z Asyżudziewicy – wsp. obowiązkowe

19               Bł. Salomeidziewicy – wsp. obowiązkowe

26               Św. Leonarda z Porto Mauriziokapłana – wsp. obowiązkowe

27               Bł. Franciszka Antoniego Fasanikapłana – wsp. dowolne

28               Św. Jakuba z Marchiikapłana – wsp. obowiązkowe

29               Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego


Grudzień

  8              Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, 
                  Głównej patronki i Królowej całego Zakonu Serafickiego – uroczystość

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Napisz

Imię (*)
E-mail (będzie ukryty) (*)
Strona www

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wpis