W ramach naszych spotkań poniedziałkowych rozpoczęliśmy Spotkanie z Biblią, które prowadzi Ojciec Marian Arndt OFM. Spotkania będą odbywały się w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 19.15 w salce przy Klasztorze.
Na pierwszym spotkaniu 7.11.2011 Ojciec mówił o zasadach w hermeneutyce,, jakimi nalezy się kierować przy rozważaniu tekstu biblijnego. (Hermeneutyka biblijna to nauka o rozumieniu biblijnych tekstów, jedna z form hermeneutyki stosowanej). Poniżej przedstawiamy podsumowanie spotkania:
Zasady hermeneutyczne:
I. Literackie – stosuje się przy interpretacji każdego starożytnego literackiego tekstu
- uwzględnić tekst oryginalny, krytycznie pewny tzn. poddany
krytyce tekstu. Zajmuje się badaniem czy tekst oryginalny jest oryginalny czy nie. Porównuje różne rękopisy. Pod jej wpływem powstają adnotacje, które mówią, że tekst jest oryginalny, skażony.
[1000 lat starsze były teksty hebrajskie od greckich (Septuaginta)]
- uwzględnić kontekst literacki
- kontekst bliższy i dalszy, tekst wcześniejszy, późniejszy, całą perykopę,
- uwzględnić kontekst leksykalny – szukanie podobnych słów w Biblii.
Słowa, które występują tylko raz w Biblii: hapaks legomena – raz powiedziane np.
- kontekst autorski – badamy tekst w zakresie tekstów 1 autora np. u św. Pawła słowo „usprawiedliwienie”
- uwzględnić miejsce paralelne – miejsca równoległe, które „mówią o tym samym” np. Ewangelie synoptyczne, dublety w Psalmach np. Ps 14 i 53, ksiegi Królewskie i Kronik
- uwzględnić rodzaje literackie np. przypowieść. W Biblii są ujęte wszystkie rodzaje literackie, które były używane w ówczesnych czasach. Czytać w danym rodzaju literackim np. bajka Sdz 9,7.
- uwzględnienie kontekstu geograficznego, historycznego, mentalnościowe tzn. okoliczności powstania tekstu. Np. inne teksty powstały w okresie niewoli i przed niewolą – Ezechiel, albo emfaza – styl patetyczny
II. Teologiczne –odnoszą się tylko do Biblii.
- uwzględnienie żywej Tradycji (żywego przekazu) Kościoła. Jak Kościół to rozumiał?
- uwzględnić Patrystykę – pisma Ojców Kościoła od I do IV n.e.; wrócono do niej szczególnie po reformacji np. Orygenes, Klemens Aleksandryjski
- czytać zgodnie z analogią wiary tzn. w konfrontacji wszystkich prawd wiary zgodnie z nauką Kościoła
- uwzględnić jedność całej Biblii
- Biblia uczy prawd zbawczych (Konstytucja Dogmatyczna o Objawieniu Bożym), nie uczy innych prawd np. historycznych, geograficznych etc.
Ojciec zachęcił nas do włączenia się w Dzieło Biblijne – http://biblista.pl . Spotkania formacyjne są raz w miesiącu, których celem jest pogłębianie Słowa Bożego i jego głoszenia.
Kolejne spotkanie 5.12.2011 o g.19.00. Zapraszamy.
Napisz