Archiwum kategorii ‘Franciszkański Świat’

 

 

Homilia o FZS  – homilia o. Jozafata OFM wygłoszona w dniu 29.01.2012 nt. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Zapraszamy na spotkania formacyjne wspólnoty w poniedziałki o 19.15 w salce nad Kaplicą oraz zwykle w I-wszą niedzielę miesiąca o 15.00 w Kaplicy nad Zakrystią Kościoła p.w. św. Antoniego we Wrocławiu.

TERMINY SPOTKAŃ W 2012 ROKU

8.01.2012 godz. 15.00 – Eucharystia i Spotkanie opłatkowe
5.02.2012 godz. 15.00 – Eucharystia i Spotkanie formacyjne
2-4.03.2012 – Rekolekcje wielkopostne naszej wspólnoty:
Piątek godz. 17.00 – Eucharystia i nauka, okazja do spowiedzi
Sobota godz. 16.00 – Eucharystia i nauka
Niedziela godz. 15.00 – Eucharystia z nauką, spotkanie braterskie

10.03.2012 godz. 11.00 – Dzień Skupienia w Legnicy

1.04.2012 godz. 15.00 – Eucharystia i Spotkanie formacyjne
28.04.2012 – wspomnienie bł.  Luchezjusza i Buonadonny – I  tercjarzy – można zyskać odpust zupełny

29.04.2012 godz. 15.00 – Eucharystia i Spotkanie formacyjne

1-3.05.2012 – Rekolekcje w Ząbkowicach Śląskich w domu Pallotynów. Możliwy przyjazd 30.04.

12-13.05.2012 (sob-nd) – wyjazd rekolekcyjny śladami bł. Anieli Salawy –patronki FZŚ w Polsce (Kraków, Wieliczka, Siepraw) Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Herb zakonny: to mniej lub bardziej prosty znak rozpoznawczy zakonu czy rodziny zakonnej. W starach zakonach jakim jest zakon franciszkański proces jego formowania trwał bardzo długo. Zawarta w nim symbolika streszcza historię i duchowość zakonu. Podobnie jak inne herby składa się z ujętej w mniej lub bardziej ozdobny kartusz tarczy herbowej z towarzyszącą jej niekiedy dewizą herbową.

Dzisiejszy herb Zakonów Franciszkańskich to umieszczony na niebieskim lub srebrnym tle krzyż z wyłaniającymi się u dołu z obłoków dwoma skrzyżowanymi rękoma: jedną obnażoną Chrystusa, drugą w habicie św. Franciszka. Na otwartej dłoni Chrystusa widoczna jest rana po przebiciu gwoździem. Na dłoni Franciszka podobna rana stygmatów, którymi Bóg w cudowny sposób upodobnił go na górze Alwerni 17 września 1224 r. do Chrystusa. Podobne też ma być powołanie franciszkańskie: pójście z Chrystusem aż do upodobnienia się do Niego we wszystkim a szczególnie w ubóstwie i wyniszczeniu się dla braci. Wskazana przez krzyż droga prowadzi do nieba. Często u dołu herbu jest umieszczona wstęga herbowa z napisem „Deus meus et omnia – Bóg mój i wszystko”. Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj


Wersja na pełny ekran i do ściągniecia

Wprowadzenie w życie duchowe bł. Anieli Salawy – od strony dynamicznej „zewnętrznej”[1].

Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

17 listopada obchodzimy wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, która jako księżna oddała się pielęgnowaniu chorych i cierpiących – główna patronka wielkiej rodziny III Zakonu Św. Franciszka – patronka miłosierdzia chrześcijańskiego.


Księżna

Św. Elżbieta urodziła się w 1207 r. Na Węgrzech. Była córką króla węgierskiego Andrzeja II i Gertrudy von Andechs (siostry św. Jadwigi Śląskiej). Św. Elżbieta jest więc siostrzenicą głównej patronki Śląska. Żyła w XIII wieku, szczytowym okresie średniowiecza, w stuleciu, które wydało najwięcej świętych w historii Kościoła. W 1221 r. św. Elżbieta została zaręczona z Ludwikiem, synem Księcia Hermana, landgrafa Turyngii i Hesji, na zamku w Wartburgu koło Eisenach, na którym też po zaręczynach zamieszkała. W 14-tym roku życia wyszła za mąż za Ludwika IV. Była matką trojga dzieci: Hermana, Zofii, Gertrudy. Szczęście rodzinne okazało się jednak dla Elżbiety bardzo krótkie. Po 6 latach, w roku 1227 jej mąż zmarł w Brindisi we Włoszech, kiedy udawał się na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Elżbieta miała zaledwie 20 lat kiedy została wdową. Z własnej woli odsunęła się od życia dworskiego, opuściła zamek w Wartburgu i osiedliła się z dziećmi w pobliskim Eisenach, gdzie do dzisiaj znajduje się kościół. Potem przeniosła się do Marburga. Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Spotkania poniedziałkowe FZŚ

   Autor: admin

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane Wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na cotygodniowe spotkania poniedziałkowe o 19.15. W najbliższym czasie spotkamy się na:

17.10.2011 – rozważaniu Słowa Bożego z nadchodzącej niedzieli metodą Lectio Divina polecaną przez papieża Benedykta XVI w adhortacji „Verbum Domini”. Spotykamy się o 19.15 przed furtą klasztorną.

24.10.2011 – Mszy Świętej. Spotykamy się o 19.15 w Kaplicy nad Zakrystią.

Do zobaczenia w poniedziałek 😉

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj