I EUROPEJSKI KONGRES MŁODZIEŻY FRANCISZKAŃSKIEJ I FRANCISZKAŃSKIEGO ZAKONU ŚWIECKICH

Początkowo kongresy w Europie gromadziły tylko Młodzież Franciszkańską. Od 1999 roku odbyło się 5 takich spotkań. W dniach 9-15 lipca 2012, w Lisieux (Francja) odbył się I Europejski Kongres MF i FZŚ. Na zaproszenie odpowiedzieli członkowie Rad Narodowych FZŚ i MF (lub ich reprezentanci) z 25 krajów Europy. Łącznie koło 160 osób. Ze względu na dużą rangę wydarzenia obecna była także Rada Międzynarodowa. Oficjalnymi językami były francuski, angielski i włoski.

Lisieux zostało wybrane ze względu na św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Została ona patronką kongresu i naszą gospodynią. Wspólnie staraliśmy się odkrywać podobieństwa jakie łączą życie św. Teresy i nauczanie św. Franciszka z Asyżu. Ponadto w dniu 12 lipca przypada rocznica ślubu jej rodziców, błogosławionych Ludwika i Zelie Martin. Dowiedzieliśmy się, że Zalie Martin, matka św. Teresy była członkiem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Temat spotkania „wypłyń na głębię” odwołuje się do konkretnych wyzwań jakie dzisiejsza Europa stawia nam, franciszkanom świeckim. Zagadnienie to starali się nam przybliżyć w swoich wystąpieniach Ana Fruk i Tibor Kauser z Rady Międzynarodowej FZŚ oraz kard. Chrisoph Schönborn, arcybiskup Wiednia. Następnie rozmawialiśmy o tym w mniejszych grupach i dzieliliśmy się swoim doświadczeniem.

Europa jest w kryzysie. Dotyka nas kryzys ekonomiczny, ale także i przede wszystkim kryzys moralny i duchowy. Arcybiskup Christoph zachęcał nas byśmy zaakceptowali fakt, że żyjemy dzisiaj. Jezus kocha nas właśnie w tym konkretnym czasie i w tej sytuacji. I dla nas jedyna możliwość, aby kochać, to jest właśnie dzień dzisiejszy. Może być on dla nas błogosławieństwem. Podobnie jak Franciszek możemy usłyszeć Boże wezwanie „idź i odbuduj mój dom, który jak widzisz popada w ruinę”

Br. Tibor jako doświadczony architekt uświadomił nam, że przy odbudowie domu nie należy zaczynać od dachu. Najważniejsze są fundamenty. I chociaż nie są one ani ładne, ani też specjalnie widoczne – są konieczne. Wobec kryzysu wartości jaki ma miejsce w Europie powinniśmy my, franciszkanie świeccy, czynić pokutę i zapytać sami siebie – jakie są nasze wartości, kto lub co jest w naszym życiu na pierwszym miejscu. Trzeba nam odbudować naszą komunię z Bogiem we wszystkich jej widzialnych przejawach: w sakramencie małżeństwa, w życiu rodzinnym i wspólnotowym, w przynależności do Kościoła poprzez osobiste nawrócenie.

Podczas kongresu codziennie trwaliśmy na modlitwie. Wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii i w Liturgii Godzin. Każdy miał też możliwość osobistej adoracji, w kaplicy Domu Pielgrzyma wystawiony był Najświętszy Sakrament. W piątek uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Mont Saint-Michel. Jest to wyspa położona w południowo zachodniej Normandii połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Na wyspie znajduje się sanktuarium Michała Archanioła. Część z nas zdecydowała się przebyć drogę z kontynentu na wyspę pieszo. Wędrowaliśmy po suchym (no nie do końca) dnie morskim odsłoniętym przez odpływ.

W sobotę odbyła się procesja do Buissonnets, domu rodzinnego Teresy. Przeszliśmy przez centrum miasteczka, z flagami i obrazami świętych franciszkańskich w dłoniach i pieśniami i modlitwą na ustach. Po przybyciu na miejsce reprezentanci poszczególnych krajów oddali swoje rodziny i wspólnoty pod opiekę Matki Bożej. Tej samej która na tym właśnie miejscu uzdrowiła Teresę z ciężkiej choroby.

Kongres był wspaniałą okazją, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. W wersji oficjalnej przepływ informacji zapewniały przedstawienia i prezentacje obowiązkowo przygotowane przez każdą wspólnotę. Każdy opowiadał o swoich radościach, trudnościach i nadziejach. Były też narodowe pieśni i tańce. Można było nawet spróbować pożywienia i napojów rodem z danego kraju. W wersji mniej oficjalnej były to rozmowy osobiste w tak zwanym międzyczasie. Proste franciszkańskie bycie razem.

Europejski Kongres MF i FZŚ zakończył się uroczystą Mszą św. w bazylice św. Teresy. Razem z wspólnotą parafialną świętowaliśmy rocznicę zawarcia związku małżeńskiego przez błogosławionych Ludwika i Zelie Martin, rodziców św. Teresy. W homilii abp Gerard Defois powiedział „szczęście ich wspólnego życia jest dobrą nowiną dla współczesnego świata”. Przyjmijmy więc tą dobrą nowinę i głośmy ją dalej naszym życiem – w naszych wspólnotach i rodzinach.

 

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj
Opublikowano poniedziałek, 3 września, 2012 w Franciszkański Świat, Wydarzenia. Możesz skomentować lub śledzić(trackback) ze swojej strony.

Napisz

Imię (*)
E-mail (będzie ukryty) (*)
Strona www

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wpis