Notatki ze spotkania – 06.02.2012r.
Ojciec Marian Arndt ofm rozpoczął spotkanie od przypomnienia pierwszych słów Reguły III Zakonu: „Reguła i życie Franciszkanów Świeckich jest następująca: zachowywać Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. „
Zachować Ewangelie->żeby ją znać trzeba czytać! 🙂
Pismo hebrajskie jest pismem spółgłoskowym, samogłoski pojawiły się dużo później. Nie było znaków interpunkcyjnych, również później pojawił się podział na wiersze. Przerwa w tekście była w celu wyróżnienia następnego fragmentu.
Tekstów napisanych przez oryginalnych autorów już nie ma. Te teksty, pergaminy, w krótkim czasie zostały przepisane dla ogółu wiernych. Najważniejsza była treść. Biblia była przepisywana na pergaminie. Każdy skryba miał swoje techniki na materiał piśmienniczy.
Papirusy były zawsze zszywane w postać kodeksu, pergaminy czasem były w postaci zwoju, a czasem zszywane w kodeks. Pisano także na skorupach naczyń (z gr.ostrak). Z tych materiałów ceramika była najtrwalsza a na nim pismo.
Księga to był konkretny tekst danego autora. W Pięcioksięgu znajduje się pięć osobnych ksiąg.
Rozważyliśmy Ewangelię: Łk 4,14-24 Tekst mówi o tradycji czytania Pisma Świętego w Synagodze.
Często w Piśmie Świętym często pojawia się komentarz tekst skażony. Jeżeli w dwóch rękopisach są różne wersje, albo tekst nieczytelny to taki tekst jest przez kopistę oznaczany jako skażony. Pomyłki mogły wynikać przy przepisywaniu przez kopistę podobnych zakończeń linii i ominięciu bądź powtórzeniu tekstu.
Przykłady rękopisów:
- Qumran http://dss.collections.imj.org.il Dużo tekstów starych odkryto w Qumran.
- Kodeks Watykański
- Kodeks Synajski – przepisane całe Pismo Święte http://www.codex-sinaiticus.net/en/
Stare Rękopisy zamurowywano (we wnękach – Geniza) albo zakopywano na cmentarzu. Nie niszczono, nie palono. Znalezienie takiego zamurowanego rękopisu to dla archeologów i biblistów wielka okazja, żeby porównać z najwcześniejszymi oryginałami.
Orygenes dokonał krytyki tekstu biblijnego w III w n.e. Porównał teksty biblijne i dokonał przekładów.
Palimpsest – 2 teksty, dzieła nałożone na siebie (nowy na stary)
Na następnym spotkaniu mówimy o tłumaczeniach.
Tags: kopia, Pismo Święte
Napisz