Pielgrzymki chrześcijańskie w Ziemi Świętej raczej nigdy nie omijają miejscowości, której nazwa nie pada w Piśmie świętym i z tą nazwą pielgrzymi często spotykają się po raz pierwszy. Co to jest Ain Karem i co się tam wydarzyło?
Ain Karem jest rodzinnym miastem św. Jana Chrzciciela, miejscem, gdzie żył kapłan Zachariasz ze swoją żoną Elżbietą. Ewangelista Łukasz nie wymienia nazwy miasta, gdzie urodził się Jan Chrzciciel, wspomina krótko: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta Judy” (Łk 1,39).
Arcykapłani mieli swe mieszkania w Jerozolimie, natomiast kapłani niższego rzędu mieszkali w okolicznych miastach i wioskach. Dlatego jest prawdopodobne że trzeba szukać rodzinnego miasta Jana Chrzciciela w okolicach Jerozolimy, w ramach pokolenia Judy, czyli w Judei (por. Łk 1,65).
Pewną wskazówką jest także określenie „w góry”, którego Józef Flawiusz w brzmieniu greckim używa tylko w odniesieniu do górzystych okolic Jerozolimy. Prawdopodobnie w Judei w tym czasie określenie „w górach” oznaczało konkretną miejscowość.
Dokładniejsze dane o miejscowości pochodzą od pielgrzyma Teodozjusza, który odwiedził Ziemię Świętą około roku 530. Nie wymienia wprawdzie nazwy, ale podaje odległość od Jerozolimy – pięć mil, czyli około 7,5 km. Świadectwo Teodozjusza wskazuje, że tradycja i miejscowi chrześcijanie znają i pokazują całkiem konkretne miejsce.
Nazwa Ain Karem po raz pierwszy pada w kalendarzu z VII wieku. Z następnych wieków pochodzą świadectwa, że chrześcijanie w Ain Karem w oddzielnych sanktuariach czczą Nawiedzenie NMP oraz narodzenie św. Jana Chrzciciela. Wtedy przyjęła się nazwa miejscowości „Święty Jan w Górach”.
Burze dziejowe, wojny i różne prześladowania, które przeszły nad Ziemią Świętą nie oszczędziły sanktuariów w Ain Karem. Franciszkanie, kiedy weszli w posiadanie ruin obu sanktuariów, z pietyzmem je odbudowali. Na terenie wioski czci się pamięć Zachariasza i narodzenia św. Jana Chrzciciela, natomiast na zboczu góry Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny.
Najstarsze ślady, które odnaleziono w tym miejscu, świadczą, że w epoce rzymskiej były tu zabudowania mieszkalne, domy i urządzenia rolnicze. Nad nimi w epoce chrześcijańskiej wybudowano kaplice z mozaikowymi posadzkami.
A w samym kościele otoczona czcią jest grota zamieniona na małą kaplicę, pod ołtarzem marmurowa gwiazda nosi napis: TU URODZIŁ SIĘ POPRZEDNIK PANA.
Wchodząc na teren sanktuarium odnajduje się oazę ciszy i skupienia, to tutaj „dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna”, to tutaj Zachariasz pisze na tabliczce imię Jan, to tu „rósł i wzmacniał się duchem” ten, który przygotował drogę Panu.
Polska tablica z „Benedictus” w sanktuarium Narodzeniu św. Jana w Ain Karem była jedną z pierwszych. Została wmurowana w 750 rocznicę obecności Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce w czasie trwania pielgrzymki z prowincji św. Jadwigi.
Napisz