Archiwum kategorii ‘Franciszkański Świat’

J. R. Gohly OFM

MODLITWA UWIELBIENIA PANA W KAŻDYM KOŚCIELE

Wielbimy Cię, Panie Jezu Chryste

[tu] i we wszystkich kościołach Twoich,

które są na całym świecie

i błogosławimy Tobie,

że przez święty krzyż Twój odkupiłeś świat.

Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Historia szopki bożonarodzeniowej.

   Autor: akonopka

 W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu celebrował Boże Narodzenie w Greccio,     gdzie z pomocą braci i pobożnych ludzi przygotował szopkę symbolizującą narodzenie Pana Jezusa. Obecnie św. Franciszek jest uznawany za pierwszą osobę, która w taki właśnie sposób upamiętniła przyjście na świat Zbawiciela. Pięć lat później, Tomasz z Celano, pierwszy biograf św. Franciszka, opisuje to wydarzenie w następujący sposób:

„Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem.

Noc stała się widna jak dzień, rozkoszna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki. Bracia spieszyli, oddając Panu należne chwalby, a cała noc rozbrzmiewała okrzykami wesela. Święty Boży stał przed żłóbkiem, pełen westchnień, przejęty czcią i ogarnięty przedziwną radością. Ponad żłóbkiem kapłan odprawiał uroczystą Mszę świętą, doznając nowej pociechy.

Święty Boży ubiera się w szaty diakońskie, był bowiem diakonem, i donośnym głosem śpiewa świętą Ewangelię. A jego głos mocny i słodki, głos jasny i dźwięczny, wszystkich zaprasza do najwyższych nagród. Potem głosi kazanie do stojącego wokół ludu, słodko przemawiając o narodzeniu ubogiego Króla i małym miasteczku Betlejem. (…)

Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

J. R. Gohly OFM
MODLITWY FRANCISZKAŃSKIE

MODLITWA ODMÓWIONA PRZED KRZYŻEM W SAN DAMIANO
Najwyższy, chwalebny Boże,
rozjaśnij ciemności mego serca
i daj mi, Panie,
prawdziwą wiarę,
niezachwianą nadzieję
i doskonałą miłość,
zrozumienie i poznanie,
abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo.

Okoliczności powstania
Jedna z najbardziej znanych modlitw przypisywanych św. Franciszkowi z Asyżu. ‘Przypisywanych’ Franciszkowi, bo historycy spierają się o jego autorstwo. Chociaż jeden z największych historyków ostatniego stulecia badający dzieła franciszkańskie – Kajetan Esser, odparł zarzuty przeciwko autorstwu św. Franciszka, sprawa nadal nie jest dostatecznie wyjaśniona. Modlitwa zachowała się w czterech zbiorach z XV w. w języku włoskim oraz w czternastu zbiorach z XIV i XV w. w języku łacińskim. Czytaj dalszą część wpisu »

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

 

16.12.2013 – Duchowość Franciszkańska, s. Iwona

UWAGA: 16 grudnia po raz ostatni spotykamy się w roku 2013, kolejne spotkania będą się odbywały w Nowym Roku.

COTYGODNIOWE  SPOTKANIA FORMACYJNE ODBYWAJĄ SIĘ :

W PONIEDZIAŁKI  – O GODZ. 19. 15 ;

w SALCE  NAD KAPLICĄ  zwaną ” FRATERNIĄ”

(wejście obok zakrystii, schodami do góry – II piętro).

SPOTKANIA MIESIĘCZNE – poza spotkaniami cotygodniowymi wspólnota spotyka się raz w miesiącu – zwykle jest to  1-wsza niedziela danego  m- ca.

Najbliższe takie spotkanie odbędzie się:

05 stycznia 2014 – rozpoczęcie  Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w kaplicy nad zakrystią (wejście obok kościoła,I-piętro), następnie: Msza św. w kaplicy oraz spotkanie braterskie w salkach katechetycznych.

                                                      SERDECZNIE  ZAPRASZAMY OSOBY PEŁNOLETNIE

                                                                                         ORAZ RODZINY Z DZIEĆMI!  

Plan kolejnych zeszycików z DUCHOWOŚCI FRANCISZKAŃSKIEJ

  • nr.19 „FRANCISZEK UBOGI Z CHRYSTUSEM” – s. Iwona
  • nr.20 „FRANCISZKAŃSKA SOLIDARNOŚĆ Z UBOGIMI” – s. Danuta
  • nr.21 „FRANCISZEK NIESIE POKÓJ” – br. Tadeusz
  • nr.22 „FRANCISZEK A MISJE” – siostra Mirka


 

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

św. Klara

   Autor: admin


autor: Ania Konopka

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj

Zapraszamy na spotkania formacyjne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich:

8-grudnia sobota 14,00 – III SPOTKANIE Z DUCHOWOŚCIĄ FRANCISZKAŃSKĄ -w Kościele

10-grudnia poniedziałek REKOLEKCJE PARAFIALNE-brak spotkania

17-grudnia poniedziałek 19,00 -Msza Św. + Adoracja

6-styczeń niedziela 15,00 -Msza św.+ spotkanie

7-stycznia 
poniedziałek 19,15 – Duchowość franciszkańska-„MARYJA W ŻYCIU FRANCISZKA” – Małgosia

14-stycznia poniedziałek 19,15 -katecheza o.Jozafat

21-stycznia 
poniedziałek 19,00 -Msza św. + Adoracja

28-stycznia
 poniedziałek 19,15 – Rozważanie Słowa Bożego z nadchodzącej niedzieli.

Kolejne tematy przedstawiać będą:

  • nr.12 „SŁOWO BOŻE I SŁOWO LUDZKIE W ŻYCIU FRANCISZKA” – siostra Iwona
  • nr.14 „MODLITWA I KONTEMPLACJA W ŻYCIU FRANCISZKA” – siostra Anna K.
  • nr.15 „MIŁOŚĆ W ŻYCIU FRANCISZKA” – brat Marek
  • nr.16 „BRATERSTWO W ŻYCIU FRANCISZKA” – siostra Anna S.
  • nr.17 „BRAT WSZYSTKICH STWORZEŃ – PIEŚŃ SŁONECZNA” – siostra Helena
  • nr.18 „POSŁUSZEŃSTWO W ŻYCIU FRANCISZKA” – siostra Ewa
  • nr.19 „FRANCISZEK UBOGI Z CHRYSTUSEM” – siostra Iwona
  • nr.20 „FRANCISZKAŃSKA SOLIDARNOŚĆ Z UBOGIMI” – siostra Danuta
  • nr.21 „FRANCISZEK NIESIE POKÓJ” – brat Tadeusz
  • nr.22 „FRANCISZEK A MISJE” – siostra Mirka


Planowany wyjazd 
do Medjugorie w czasie przyszłorocznych wakacji.

Wyjazd z Wrocławia w terminie 13-21 lipiec 2013.

Koszt wyjazdu 500 zł i 200 E.

w programie  Mediugorje, Ludbreg, Makarska, Dubrownik, Lokrum, Mostar

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Digg
  • Wykop
  • del.icio.us
  • LinkedIn
  • Google Buzz
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • email
  • Drukuj