19. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich trwała w dniach 20-21 lipca na Jasnej Górze. Pod hasłem „Franciszkanie świeccy w Domu Bożym” modliło się ok. 4 tys. członków zakonu z całej Polski.

Centralnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia odprawiona o godz. 11.00 pod Szczytem Jasnogórskim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, franciszkanin.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

Słowa powitania do wiernych skierował o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Jak głoszą wasze konstytucje, wszyscy wierni powołani są do świętości, każdy z nas może kroczyć własną drogą duchową do świętości, a wy obraliście tę drogę, która jest drogą przetartą przez św. Franciszka, kroczycie i żyjecie Ewangelią na jego sposób” – zaznaczył podprzeor.

„Tu, na Jasnej Górze szczególnie czujemy się jak w Domu Bożym, jesteśmy u naszej Matki i Królowej – stwierdziła, witając zgromadzonych s. Joann Berłowska – Jak mówił błogosławiony Jan Paweł II trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu Matki. Wsłuchujmy się, jak biją serca nas, franciszkanów świeckich w sercu Matki”.

„Jesteśmy, jako franciszkanie świeccy, w sposób szczególny zobowiązani przez profesję być świadkiem i narzędziem misji Kościoła wśród ludzi – zaznaczyła s. Joanna – Nic nas nie może odłączyć od Kościoła, żadne sensacje i nadzwyczajne zdarzenia, jeśli niepoparte autorytetem Kościoła i jego pasterzy”.

„Tegoroczne pielgrzymowanie tu na Jasną Górę ma nam na nowo uświadomić przede wszystkim, że jesteśmy Kościołem, że my stanowimy Kościół, że jesteśmy ważną cząstką tego Kościoła – podkreślił w homilii bp Damian Muskus – To pielgrzymowanie ma nam też uświadomić, że jesteśmy za Kościół odpowiedzialni, jesteśmy odpowiedzialni za jedność Kościoła, to pielgrzymowanie ma nam uświadomić, że jesteśmy powołani do tego, by Kościół kochać niezależnie od tego, co się o nim teraz mówi, jakie relacje możemy spotkać w prasie czy środkach masowego przekazu, Kościół mamy darzyć miłością. Dzisiejsza pielgrzymka ma nam uświadomić, że my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło ewangelizacji świata. Przykładem człowieka, który jednakową miłością darzył Chrystusa i Jego Kościół, był i jest św. Franciszek, w którym my tu zgromadzeni jesteśmy zakochani. Niezwykłe we Franciszku było to, że niedoskonałości czy braki, a nawet zło dostrzegane w Kościele rozbudzały w nim jeszcze większą miłość do Kościoła, powodowały, że w jego sercu rodziła się jeszcze większa troska o Kościół”.

Przed błogosławieństwem s. Joanna Berłowska przeczytała Akt Zawierzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Matce Bożej.

W programie jasnogórskiego spotkania znalazły się również: komunikaty Rady Narodowej FZŚ, spotkanie Rady Narodowej z przełożonymi regionów w Sali o. Kordeckiego oraz Droga krzyżowana Wałach.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w piątek Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe wygłosił o. Marian Jarząbek, asystent narodowy FZŚ. „Przychodzimy, by powiedzieć Ci dziś Pani nasza, że gromadzimy się tu, jak w Kościele, bo uznajemy każdy Kościół jako dom, a w tym domu jesteś Ty, Matka nasza, dlatego z miłością św. Franciszka stajemy przed Twoim obliczem – powiedział o. Marian Jarząbek – On nigdy nie chciał opuszczać Ciebie, on nigdy nie chciał zapomnieć o Twoim obliczu”.

Później pielgrzymi pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu na całonocnym czuwaniu. Nad nocną modlitwą opiekę sprawowała s. Jolanta Bogdanów, przełożona regionu poznańskiego oraz o. Jan Fibek z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, asystent regionu warszawskiego. Całonocnym, czuwaniem na Jasnej Górze członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rozpoczęli wielką nowennę przygotowującą ich do obchodów 800-lecia powstania III Zakonu św. Franciszka.

Udostępnij na:
 • Facebook
 • Śledzik
 • Digg
 • Wykop
 • del.icio.us
 • LinkedIn
 • Google Buzz
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • email
 • Drukuj
Opublikowano wtorek, 4 września, 2012 w Franciszkański Świat, Wydarzenia. Możesz skomentować lub śledzić(trackback) ze swojej strony.

Napisz

Imię (*)
E-mail (będzie ukryty) (*)
Strona www

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wpis